
Jak dość powszechnie wiadomo, obecnie jedną z najpopularniejszych walut jest euro, to nie jedyny system pieniężny, który pojawia się w ofertach wielu kantorów – nie tylko w całej Polsce. Warto więc dowiedzieć się przynajmniej odrobinę o niektórych z nich.
Pierwsza waluta, o której przyjdzie pisać to emitowana w Turcji lira. Jej początków, należałoby się doszukiwać mniej więcej w latach dwudziestych minionego stulecia. Zresztą obecnie na banknocie nominale równym jednej lirze zobaczyć możemy sprawującego mniej więcej w tamtym okresie funkcję prezydenta Republiki Tureckiej Mustafy Kemala Atatürka. Była to zresztą pierwsza głowa tego państwa. Nie ma się więc co dziwić, że wielu Turków uważa go za jedną z najważniejszych postaci w historii. Oprócz wspomnianego banknotu, mamy jeszcze do czynienia z pięcioma innymi. Największą wartość posiada bilon z równowartością dwustu lirów.
Kolejną jednostką pieniężną, którą trudno pomylić z żadną inną jest funt. W tym wypadku niebagatelną rolę odgrywa identyfikacja wizualna. Na wszystkich banknotach oraz monetach widnieje bowiem oblicze aktualnej brytyjskiej królowej – Elżbiety II. Kolejnym czynnikiem jest tu to, że funt szterling istnieje na terenie Zjednoczonego Królestwa już od czasów średniowiecznych. Te kilka wieków jest więc wystarczająco długim czasem, by angielska waluta na stałe wpisała się w pewnego rodzaju ekonomiczny krajobraz Starego Kontynentu.
Ostatnią walutą, której poświęcimy tutaj nieco miejsca jest denar macedoński. Pod taką właśnie nazwą funkcjonuje system pieniężny stosowany w Macedonii Północnej. Jest on zresztą bezpośrednim następcą dinara. Nową walutę wprowadzono dokładnie trzy dekady temu. Nazwa jest rzecz jasna bezpośrednim nawiązaniem do mającej swój początek w Imperium Rzymskim monety W przypadku waluty tego bałkańskiego państwa, jeden denar podzielony jest w sumie na sto deni. Tym co wyróżnia denara, jest z pewnością dość pokaźna liczba emitowanych monet. Mowa tu bowiem aż o ośmiu wariantach. Największym z nich jest bilon o wartości pięciu tysięcy macedońskich denarów.
Niektóre z opisanych tu walut mają dość ważną cechę. Egzemplarze pojawiające się w jej ramach, z czasem są po prostu wymieniane na swe nowsze odpowiedniki. Dzieje się tak w największej mierze dlatego, że do poszczególnych banknotów dodawane są nowsze, bardziej efektywne systemy zabezpieczeń. Ten dość pojemny termin obejmuje między innymi działania takie jak: stosowanie nowych, niewidocznych na pierwszy rzut oka wzorów, czy też użycie papieru, którego skład jest ściśle chroniony. Wszystko to daje z kolei emitentom znacznie większą pewność, że opuszczające zakład produkcyjny banknoty, będą bardziej odporne na różnego rodzaju próby fałszerstw. Nie da się bowiem ukryć, że nadal jest to spory problem. Jeśli ktoś posiada wycofaną gotówkę, najlepszym wyjściem będzie jej wymiana lub sprzedaż w skupie. Jeśli więc posiadamy stare banknoty i nie wiemy gdzie znajduje się skup wycofanych funtów, odpowiadamy – w sieci kantorów Tavex z łatwością odsprzedamy stare banknoty.